Eğitim Ortamları

Merhaba, bilindiği üzere dünya gündemine oturan #Covid-19 #Koronavirüs pandemisi sebebiyle bir çok kurum ve kuruluş eğitimlerini dijital ortama taşıdı. Taşınan eğitimler yine #evdekal (#stayhome) gibi sloganlarla ücretsizleştirilip insanların kullanımına sunulmaktadır.

Siber Güvenlik alanı ve alt başlıklarında kendini geliştirmek isteyenlere web ve sosyal ortamlarda karşılaştığım eğitim ortamlarını paylaşmaya karar verdim. Bu eğitim ortamları genellikler İngilizce fakat Siber Güvenliğin daha çok yeni sayıldığı ülkemizde Türkçeleştirilmiş kaynak sıkıntısı yaşadığımız için çabuk adapte olmak ve hızlı reaksiyon göstermek adına bu kaynaklardan dil çeviri usülleri ile yararlanabilirsiniz. Üstelik şu anda ücretsiz olarak sunulan kaynaklar…. Elinizi çabuk tutun!!

NOT.: Bundan sonraki süreçte güncel olarak Eğitim Ortamları başlığı altında ücretsiz eğitimleri elimden geldiğince paylaşmaya devam edeceğim.

Alıntı:

https://www.nist.gov/itl/applied-cybersecurity/nice/resources/online-learning-content

KARİYER VE MESLEKİ GELİŞİM

Malzemelere İsim ve Köprü * Açıklama**
Baş Bilgi Güvenliği Görevlisi (CISO) Atölye Eğitimi Microsoft tarafından sağlanan ve kuruluşunuzdaki güvenliği modernize etmek için bir dizi güvenlik öğrenimi, ilkesi ve önerisi içeren eğitim.
CompTIA CompTIA BT Temelleri ve diğer kaynaklar için ücretsiz çevrimiçi eğitim. 
Kritik Bilgi Kaşifi Ağ Temelleri, Tehditler ve Saldırılar ve Ağ Güvenliği’ni kapsayan 22 saatten fazla ücretsiz isteğe bağlı eğitim ve indirimli laboratuvarlar içeren CyberVista teklifi.
Cyberbit Range Uzaktan Eğitimi SOC ekipleri için ücretsiz uzaktan eğitim, Cyberbit’in bulut tabanlı Cyber ​​Range’unda canlı, simüle edilmiş siber saldırılar sağlıyor.
Cybrary Ücretsiz bilgi teknolojisi ve siber güvenlik eğitim portalı.
EC-Council Bilgi güvenliği topluluğu için web seminerleri, bloglar, çevrimiçi video eğitimi ve daha fazlası şeklinde ücretsiz kaynaklar.
Elastik İsteğe bağlı ücretsiz Elastik Yığın, gözlemlenebilirlik ve güvenlik kursları.
Federal Sanal Eğitim Ortamı (FedVTE) Federal, eyalet, yerel, kabile ve bölgesel hükümet çalışanları, federal yükleniciler ve ABD askeri gazileri için ücretsiz çevrimiçi siber güvenlik eğitimi.
Fortinet FortiGate Essentials Eğitim Kursu ve Ağ Güvenliği Uzmanı kurs 1 ve 2’ye ücretsiz erişim.
Hacker101 Web güvenliği için ücretsiz sınıf. 
Bütünsel Bilgi Güvenliği Uygulayıcı Enstitüsü (HISPI)  Çevrimiçi, isteğe bağlı Siber Güvenlik Yönetimi Kursu’nda yüksek oranda indirim (HISPI-COVID-19 kodunu kullanın) .
Hopper’s Roppers Güvenlik Eğitimi  Topluluk, güvenlik alanındaki yeni başlayanlara eğitim sağlayan bir dizi ücretsiz kurs etrafında inşa edilmiştir. 
IBM (Coursera tarafından barındırılmaktadır) Siber Güvenlik Uzmanlığı için BT Temelleri üzerine ücretsiz ( 7 günlük deneme ) kurs paketi.
IBM Güvenlik Öğrenme Akademisi IBM Security ürünleri için ücretsiz teknik eğitim.
Infosec Becerileri BT, güvenlik ve mühendislik uzmanları için 500+ kursa, 70+ öğrenim yoluna ve 100+ tarayıcı tabanlı laboratuvara ücretsiz erişim  (7 günlük deneme; deneme sonrası düşük maliyet)  .
(ISC) 2 Web Seminerleri ve Kursları Sürekli Mesleki Eğitim (CPE) kazanmak için (ISC) 2 üye için ücretsiz teknik web seminerleri ve ücretsiz kurslar (yıllık 125 $ ve ön yeterlilik gereklidir ).
(ISC) 2 Büyük Verileri Kullanma Büyük Veri bileşenleri, mimarileri ve uygulamalarına genel bir bakış sağlayan (ISC) 2 üyeler için ücretsiz kurs (üye olmayanlar için düşük maliyetli).
ITProTV Ücretsiz üyelik (65+ saat IT eğitim içeriği) ve  düşük maliyetli  üyelikler (4000+ saat içerik, uygulama sınavları ve sanal laboratuvarlar).  İlkbahar ve Yaz 2020 dönemlerinde eğitim kurumları için seçkin CompTIA çevrimiçi kurslarına ücretsiz erişim  –  daha fazla bilgi edinin .
Microsoft Siber Güvenlik Mimarisi Güvenlikle ilgili kararlar için açık, eyleme geçirilebilir rehberlik sağlayan bir dizi video eğitiminde sunulan en iyi uygulamaların toplanması
Microsoft Teknolojileri Eğitimi Microsoft Technologies ile ilgili ücretsiz güvenlikle ilgili kurslar.
Mossé Siber Güvenlik Enstitüsü  Penetrasyon Testi, Kırmızı Takım, Güvenlik Araçları, Siber Savunma, Yönetişim, Risk, Uyumluluk (GRC) ve siber güvenliğin teorisi, kavramları ve temelleri dahil olmak üzere altmış beş ücretsiz alıştırma.
Ulusal CyberWatch Center Bulut Tabanlı Laboratuvarlar  Endüstri sertifikaları ve yüksek öğrenim kurslarına bağlı, çok indirimli çevrimiçi laboratuvarlar.
NICCS Eğitim ve Öğretim Kataloğu Online ve yüz yüze kurslar için ücretsiz ve ücretli veritabanı . 
NIST Siber Güvenlik Uzmanı (NCSP) Farkındalık Eğitimi Öğrencilere Dijital Dönüşüm, Siber Güvenlik Risk Yönetimi ve NIST Siber Güvenlik Çerçevesi ile ilgili temel kavramları tanıtan ücretsiz ders ( NCSPFREE kodunu kullanın ).
Açık P-TECH Yarının teknoloji becerileri üzerine ücretsiz dijital öğrenme.
Çoğul görüş Nisan ayı boyunca 7.000’den fazla uzman liderliğindeki video kursuna ve daha fazlasına ücretsiz erişim. 
Circadence’a Göre Proje Ares Project Ares, gerçek dünyadaki ağları ve ağ trafiğini taklit eden konsept odaklı oyunlar ve senaryolar da dahil olmak üzere aktiviteler aracılığıyla siber güvenlik beceri öğrenmesini sağlayan düşük maliyetli , çevrimiçi, oyunlaştırılmış bir öğrenme platformudur.
SANS Beyaz kağıtlar, web yayınları, bültenler, araçlar / iş istasyonları, burs / topluluk programları, şablonlar, bloglar, siber aralıklar ve güvenlik posterleri dahil ücretsiz siber güvenlik topluluk kaynakları ve programları. 
SANS Siber Aslar Çevrimiçi İşletim sistemleri, ağ oluşturma ve sistem yönetimi de dahil olmak üzere siber güvenliğin temellerini öğreten ücretsiz çevrimiçi kurs.
Udemy Çeşitli sertifikalar için çok indirimli çevrimiçi kurslar. 
Web Güvenlik Akademisi Ücretsiz çevrimiçi web güvenliği eğitimi. 

EĞİTİMCİ EĞİTİMİ VE MÜFREDATI

Malzemelere İsim ve Köprü * Açıklama**
CertNexus Cyber ​​Secure Coder, Cybersec First Responders ve CyberSAFE için öğretmenler ve eğitmenler için ücretsiz çevrimiçi eğitim. Sertifikalar ve müfredat için ek kaynaklar.
CLARK Merkez Plan C Öncelikle video tabanlı veya sanal öğrenme ortamlarına kolayca entegre edilebilen çevrimiçi ödevler sağlayan ücretsiz siber güvenlik müfredatı.
CyberCIEGE Eğitici Video Oyunu Lisansüstü dersler aracılığıyla lise için uygun birçok senaryo ile video oyunu olarak paketlenmiş ücretsiz ağ güvenlik simülasyonu.
Labtainers Cyber ​​Lab Egzersizleri Öğrenci çalışmalarının otomatik olarak değerlendirilmesini içeren ücretsiz Linux tabanlı siber güvenlik laboratuvarları ve 50’den fazla laboratuvar öğrenci dizüstü bilgisayarlarında çalışmak üzere önceden paketlenmiştir.
ME Kabay Öğrenciler, öğretmenler ve diğerleri için serbest endüstri kursları ve kurs materyalleri, ücretsiz kurslar ve konferanslar için kullanılabilir.
NCyTE Merkezi Müfredatı Lise ve üniversite eğitmenleri için ücretsiz siber güvenlik müfredatı ve öğretim kaynakları. Materyaller mevcut derslere dahil edilebilir veya yeni sınıflar geliştirmek için kullanılabilir.
TestOut’un 2020 K12 Hibe K12 öğretmenleri için ücretsiz TestOut kursları . Başvuru süreci gereklidir.

ÇALIŞAN FARKINDALIĞI EĞİTİMİ

Malzemelere İsim ve Köprü * Açıklama**
Uzaktan Çalışanlar için Siber Güvenlik Personel Farkındalığı E-öğrenme Kursu Düşük maliyetli  teknik olmayan kurs, çalışanların güvende kalmasına yardımcı olur ve bir siber saldırı veya kimlik avı dolandırıcılığı yaşarlarsa ne zaman ve ne yapacaklarını anlamalarına yardımcı olur.
CybSafe Uzaktan Çalışma Araç Seti Siber güvenlik modüllerine (sosyal mühendislik, genel Wi-Fi ve cihaz güvenliği dahil) ve Assist (güvenlik SSS’leri, tavsiye ve rehberlik) ve Koru (etkileşimli güvenlik davranışları ve alışkanlıkları kontrol listesi) araçlarına ücretsiz ( 3 ay ) erişim.
Bilgi Güvenliği ve Siber Güvenlik Personeli Bilinçlendirme E-Öğrenme Kursu Düşük maliyetli  kurs, bilgi işlemeye dahil olan, günlük işlerinde bilgi teknolojisini kullanan veya interneti iş yürütme aracı olarak kullanan çalışanlara yöneliktir.
Wizer Güvenlik Bilinci Eğitimi Ücretsiz Güvenlik Bilinci Eğitimi, çalışanlarınızı siber güvenlik saldırılarına karşı nasıl koruyacaklarını eğitmek için ihtiyacınız olan her şeyi içerir; 20’den fazla ücretsiz video, sınav, çalışan ilerleme raporu ve sertifika ile sonsuza kadar% 100 ücretsizdir.
Kimlik Avı Personeli Bilinçlendirme E-Öğrenme Kursu Düşük maliyetli  kimlik avı farkındalığı eğitimi.

K12 EĞİTİM VE OYUNLAR

Malzemelere İsim ve Köprü * Açıklama**
Kariyer Araştırmaları: Siber Güvenlik 5-10. Sınıflar için ücretsiz siber güvenlik müfredatı. 
Siber Güvenlik Kültürü Ailenizin temel siber güvenlik kavramlarını ve savunma stratejilerini öğrenmesine yardımcı olmak için ücretsiz indirilebilir çocuk etkinlikleri.
Siber Güvenlik Bilgilerinin Temelleri Orta ve lise öğrencileri için ücretsiz  (kayıt olun ve sınıf kodu 2A4E1 kullanın)  kursları.
Evde NICERC Temel faaliyetler ve siber güvenlik becerilerini öğreten ve siber güvenlik kariyerlerine giriş yapan ücretsiz aktiviteler ve Bayrak Yakalama zorlukları.
Palo Alto Ağları Öğrencilere anlatılan içerik, etkileşimler, gösteriler ve bilgi kontrolleri yoluyla siber güvenlik bilgisini artıran ücretsiz aktiviteler, dersler ve sanal ortamlar.
picoCTF Orta ve lise öğrencilerine yönelik ücretsiz bilgisayar güvenlik oyunu.

Materyaller, kodlama, siber güvenlik ürün eğitimi, sertifika hazırlama veya genel BT ve siber güvenlik becerileri geliştirme ve öğretmen eğitimi ve müfredatı ile ilgilidir.
** Bu malzemelerin bazıları sınırlı bir süre için yalnızca ücretsiz veya düşük maliyetli (100 $ ‘dan az) olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Releated

Etik Hackerların Kullandığı En Yaygın 10 Araç

Merhabalar. Arkadaşlar bildiğiniz üzere Etik hackerlar, bir sistemdeki güvenlik açıklarını bulmak ve bu açıkları kapatmak için çalışan bilgisayar uzmanlarıdır. Bu uzmanlar, bazı özel araçlar kullanarak bir sistemi test edebilir ve sistemdeki güvenlik açıklarını bulabilirler. Burada anlatılırken “saldırgan” tabiri sistem üzerinde sızma testi uygulayan zararsız profesyonel yani etik hacker için kullanılmıştır. İşte etik hackerların kullandığı en […]

Nasıl Siber Güvenlik Uzmanı Olurum?

Merhabalar, siber güvenlik alanında oldukça sorular alıyorum. Kendi alanım olduğu için ilk olarak bu alana ilgi duyanların ne yapması gerektiğini ya da nasıl bir giriş yapması gerektiğini anlatmaya çalışacağım. En azından başlangıç adımlarınızdan birine bile vesile olabilmek güzel olacak.